Cdrom'un çalışıp çalışmadığını nasıl anlarsınız?
Açılış testi 
Bilgisayar açıldığında cdromunuzun üç,dört saniye ışığı  yanıp sönmesi gerekir.
Böyle durumda cdromunuz çalışıyor demektir .
Windows Testi
Windows ortamında cdrom sürücünüze bir cd taktığınız anda cdromunuz cd yi içine aldığı zaman beş, altısaniye yanıp sönmesi gerekir daha sonra cdromunuzun ışığı devamlı  yanması gerekir. Windows ortamında cdrom sürücünüze cd girip çalışıyorsa buda cdromuzun mekanik olarak çalıştığını gösterir.Bilgisayarım iconundan cdrom seçip cd rom'u okutmaya çalışın.

CDROM SÜRÜCÜLERİN BAŞLICA ARIZALARI    
 Cdrom sürücülerinde en fazla rastlanan arızalar;

1- CD'yi okuyamama, geç okuma, okurken aşırı derece ses çıkarma,
Eğer sizinde böyle bir sorununuz varsa öncelikle cdrom sürücü temizleme kiti alarak cdrom'un lensini temizlemeye çalışmalısınız.
Teimzleyici cd'yi cdrom sürücünüze yerleştirin, yerleştirdikten sonra cdrom sürücünüzde onbeş(15) saniye bekletin ve daha sonra cd yi çıkartın ve daha sonra başka bir cd le deneyin eğer yine aynı arzalardan birini yapıyorsa  cdromunuzun lazer kafasında, lensinde yada motorunda bir sorun var demektir.
Böyle bir durumda yapmanız gereken en iyi şey cdromunuzu firmamıza getirmenizdir.İlk başta cdromunuzu iyice bir testen geçiriyoruz arızayı tespit edip şahısa söylüyoruz . Kart, kafa motor vs.onay aldıktan sonra cdromunuz mekanik bakımda yapıdıktan sonra şahısa teslim ediyoruz.

2- Ancak rastlanan arızalardan biri de cdromu power supply kablosunun ters takılması bu olay cdromun kartını komple yanmasına yolaçar.
Cd-romunuzu teknik servisimize getirin.

3-Yapılan yanlışlardan biriside jumper ayarlarının yanlış yapılması,
 
jumperların yanlış takılması sonucu bilgisayarınız ya cdromu görmez yada diskinizi görmeyebilir. cdromla hardiske tek ide kablosu ile bağlı ise hardiskiniz mastır olarak tanıtmalı ise cdromunuza  slave jumper ayarı yapmalısınız. En güzeli hardidk ve cdrom için ayrı iki ide kablosu kullanmanız.

4-Eğer bilgisayarınızı açtığınız anda cdromunuza hiç ışık gelmiyorsa ve düğmesine dokunduğunuz anda kapak açılmıyor veya hiçbir tepki vermiyorsa 
cdromunuzun beslenme kartı arızalanmış demektir.Teknik Servisimize cdrom'unuzu getirin.

BUNLARI ASLA YAPMA !
Cdromunuzu asla sökmeyiniz. Çünkü cdromunuzu tamir edilemez duruma getirerek bozabilirsiniz.Ayrıca lazer ışığına maruz kalıp radyasyon alabilirseniz.
cdromunuz kasaya vidalarken fazla sıkıp dış şaseyi kastırmayın. Böylece mekanik şaseye çarpmaz.
Cdromunuzu asla sarsmayınız çünkü kafa ayarı kayıp okumasını yada hız ayarını bozabilirsiniz.
Eger kaza ile cdromunu söktüyseniz kesinlikle cdromunuzun lensini elinizle ellemeyiniz.Alkollü bir pamukla silip şansınızı denemelisiniz.